Včeraj se je na svoji 11. redni seji sestal Občinski svet Občine Sodražica. Na dnevnem redu je imel 13 točk, med njimi tudi obravnavo rebalansa proračuna, nov odlok o NUSZ, pravilnik o pomočeh v kmetijstvu ter spremembo cene nege na domu in cenika za najem športne dvorane v Sodražici. Občinski svet je sprejel tudi odločitvi o imenovanju člana v svet Glasbene šole in o dobitnikih letošnjih občinskih priznanj in nagrade.
Župan je na seji predstavil razloge za rebalans in spremembe, ki jih prinaša v veljavni proračun. Z rebalansom se za slabih 5 % se znižujejo prihodki, zaradi uskladitve proračuna pa približno enako tudi obseg predvidene porabe. Poleg spremembe višine poračuna se z rebalansom predvideva nekaj prerazporeditev predvsem na investicijskih odhodkih. Večji del investicijskega načrta za to leto je namreč že realiziran, pred nami pa je še začetek projekta izgradnje kanalizacijskega omrežja v Zamostcu. Obseg tekočih odhodkov in transferjev pa se z rebalansom zgolj malenkostno spreminja. V prvotni obliki se ohranja tudi okvirji, ki so bili določeni za letno zadolžitev v višini 200.000 evrov. Ta sredstva se v celoti namenijo zgolj za izvedbo investicijskih projektov, letos delno za nakup nepremičnin pri šoli in delno za izvedbo obnove ceste z novim mostom v Podklancu. Končna višina letošnjega proračuna je z rebalansom, ki so ga svetniki tudi potrdili, določena na 3.257.396 evrov, od tega predstavljajo dve tretjini sredstva za zagotovitev vseh z zakonom predpisanih javnih služb oz. občinskih storitev in programov (financiranje vrtcev in določenih programov OŠ, šolskih prevozov, glasbene šole, knjižnice ter nekaj programov na zdravstvenem in socialnem področju, ter podpora aktivnostim občanov na športnem, kulturnem, humanitarnem in medgeneracijskem področju, štipendiranje, vzdrževanje cest in druge infrastrukture ter javnih objektov itd), dobra tretjina pa je razvojni del proračuna, kjer se zagotavljajo sredstva za izvedbo različnih investicij (13 večjih investicijskih projektov oz. sklopov projektov, v skupni vrednosti 1.100.048 evrov) oz. sredstva, ki se prenesejo na druge proračunske porabnike za investicijski namen.
Nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč je sicer manjši, a eden redkih avtonomnih virov občinskega proračuna. Pridobljena sredstva iz te dajatve se prvenstveno namenjajo urejanju infrastrukture v naših krajih. Po veljavnem odloku, ki določa odmero nadomestila, sodi naša občina z eno najnižjih odmerjenih višin ne le v naši soseščini, ampak v celi državi. Sedanja določitev temelji na obsegu obremenitve, ki je bil v svojih izhodiščih določen pred skoraj četrt stoletja, v vsem vmesnem času pa se je spremenila bistveno manj kot v večini slovenskih občin in še manj kot je bila dejanska rast stroškov urejanja infrastrukture. Zaradi tega je občinska uprava predlagala prilagoditev višine obremenitve vsaj primerljivim sosednjim občinam. To namero je potrdil tudi županski svet, ki je dal zeleno luč za pripravo predloga sprememb. Odprtje postopka za novelacijo veljavne ureditve je Občina izkoristila za celovito prenovitev odloka, tako da se ne spreminja le višina odmere, ampak tudi uskladijo druge spremembe z veljavno zakonodajo in odločitvami ustavnega sodišča oz. novo pravno prakso. Odlok o odmeri nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč se sprejema po rednem postopku, na prvi obravnavi pa so bili občinskemu svetu predstavljeni razlogi za sprejem in predstavljene spremenjene določbe odloka v primerjavi s sedaj veljavnimi. Članice in člani občinskega sveta so predlog novega odloka obravnavali v svojih razpravah, kjer so izpostavili več vidikov spreminjanja tega odloka, tudi z ozirom na dodatno obremenitev zavezancev, končno pa so se strinjali, da gre za nujne spremembe, ki so bolj zadržane kot kje drugje, zato so potrdili njegov sprejem v prvi obravnavi. Predlog Odloka o NUSZ bo podan v javno razpravo z objavo na občinski spletni strani.
Občinski svet je obravnaval tudi predlog novega Pravilnika o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja. Sprejem novega pravilnika terjajo spremembe državne in še bolj evropske zakonodaje na področju podpor v kmetijstvu. Novi pravilnik tako v veliki meri prinaša spremembe, ki predstavljajo uskladitev z novo ureditvijo, v manjši meri pa tudi nekaj novosti, ki smo jih predlagali na občini. Med pomembnejše spremembe sodi vnos razpisnih kriterijev za dodelitev sredstev v sam pravilnik, vključitev spodbujevalnega načela, ki določa, da se lahko financira le prihodnje naložbe in ne več naložb za nazaj ter poostritev nekaterih pogojev za prijavitelje. Občina pa je poleg navedenega vključila v nov pravilnik tudi možnost sofinanciranja nakupa rabljene kmetijske mehanizacije. Področje podpor v kmetijstvu sodi med najbolj regulirane ne le na državni, ampak predvsem na evropski ravni. Zato je tudi občinsko dodeljevanje podpora kmetom zelo podrobno določeno in nadzorovano s strani EU in države, pri čemer ima občina ozek okvir možnosti, znotraj katerega lahko kaj spremeni oz. določi po svoje. Obravnavani pravilnik, ki ga je sprejel občinski svet na tej seji, je bil predhodno pregledan in odobren pri pristojnih službah ministrstva za kmetijstvo.
Občinski svet je podal soglasje k novi ceni storitve pomoč na domu, ki se sicer povečuje za približno četrtino, a se je občinski svet strinjal, da za uporabnike cena ostaja enaka. Do sedanja cena storitve pomoč na domu velja od oktobra 2019, poleg dviga stroškov pa na spremembo cene vpliva tudi sprememba določenih normativov. Od 1. oktobra dalje znaša osnovna cena efektivne ure od ponedeljka do sobote 27,06 EUR, za uporabnike 6 EUR, ob nedeljah 29,92 EUR, za uporabnike 8,40 EUR, ob državnih praznikih 31,53 EUR, za uporabnike pa 9 EUR. Poleg 70% občinske subvencije je dobrih 7% cene subvencionirane tudi iz sredstev države.
Svetniki so obravnavali in sprejeli dopolnitev cenika za sodraško športno dvorano, s katero so do popusta pri ceni po novem upravičena tudi druga domača društva in klubi (ne le športna), ki s svojimi aktivnostmi bistveno prispevajo k delovanju naše lokalne skupnosti. Na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je bil podžupan Ernest Pirnat imenovan za predstavnika občine v svetu zavoda Glasbena šola Ribnica in sprejet sklep od dobitnikih priznanj Občine Sodražica za leto 2024.